Koronawirus (COVID-19) - często zadawane pytania

Drodzy Klienci,

rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19) dotyczy również nas – pracowników firmy bitiba – i ma wpływ na nasze życie. Razem z naszymi partnerami robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nawet w obecnej, wyjątkowej sytuacji zapewnić Wam jak zawsze wysoką jakość usług. Oczywiście w obecnej sytuacji zarówno zdrowie naszych klientów i ich zwierząt domowych, jak i zdrowie naszych pracowników są dla nas najważniejsze. Podjęliśmy szeroko zakrojone działania ochronne w naszych biurach i centrach logistycznych, aby w ten sposób przyczynić się do spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednocześnie ciężko pracujemy nad tym, aby Wasze zamówienia niezawodnie i bezpiecznie do Was dotarły.

Dostawa

Czy wszystkie produkty będą nadal dostępne?

Z uwagi na dużą liczbę zamówień niestety może się zdarzyć, że żądany produkt nie będzie dostępny. Dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać dostępność towarów na możliwie najwyższym poziomie. Kolejne dostawy towarów już są w drodze do naszych magazynów. W trosce o innych klientów prosimy o składanie zamówień tylko w razie potrzeby. Nawet jeśli dany artykuł jest wyprzedany, jesteśmy pewni, że znajdziesz w naszym sklepie inny produkt alternatywny.

Czy należy spodziewać się opóźnień w dostawie?

Nasz zespół logistyczny dokłada wszelkich starań, aby Twoja przesyłka dotarła do Ciebie tak szybko, jak to możliwe. Gdy tylko Twoje zamówienie zostanie wysłane, otrzymasz powiadomienie o nadaniu przesyłki z linkiem do wybranej firmy kurierskiej. Za pomocą linku możesz śledzić status przesyłki i w razie potrzeby zmienić datę dostawy.

Czy wskutek kontaktu z towarem mogę się zarazić?

Być może zastanawiasz się, czy otrzymywanie od bitiba paczek z towarami jest nadal bezpieczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawdopodobieństwo skażenia towarów handlowych przez osobę zakażoną jest bardzo niskie. Ryzyko zarażenia się koronawirusem za pośrednictwem paczki, która przebyła duże odległości i była wystawiona na działanie różnych warunków zewnętrznych i temperatur, jest również bardzo niskie. Badania wskazują na to, że koronawirus może przetrwać na powierzchniach tylko przez krótki czas. Jeśli nadal masz jakiekolwiek obawy, w celu ochrony siebie i innych osób otrzymane przesyłki i produkty możesz przeczyścić środkiem dezynfekującym. Oprócz tego należy oczyścić ręce środkiem do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu lub dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa.

Obsługa i płatności

Czy w sklepie bitiba może dojść do opóźnień?

Przez obecnie wysokie obciążenie sklepu niestety mogą wystąpić dłuższe czasy ładowania strony. Prosimy o wyrozumiałość.

Czy nadal mogę płacić gotówką przy odbiorze?

Tak, metoda płatności gotówką przy odbiorze jest dostępna. 

WAŻNE: Zdrowie naszych klientów, partnerów i usługodawców jest dla nas najważniejsze. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 (koronawirus), prosimy o korzystanie z opcji płatności gotówką przy dostawie jedynie wtedy, gdy nie mogą Państwo użyć innej metody płatności. Bezgotówkowe metody płatności będą obsługiwane priorytetowo.

Dalsze informacje na temat COVID-19

Czy COVID-19 stanowi zagrożenie dla mojego psa?

13.03.2020: Chorobę COVID-19 wywołuje u ludzi pochodzący z Chin, nowy koronawirus SARS-CoV-2. Niemiecki Instytut Fryderyka Löfflera (FLI) jako Federalny Instytut Badawczy ds. Zdrowia Zwierząt monitoruje aktualną sytuację epidemiologiczną i publikuje najnowsze wyniki badań naukowych na ten temat. Jak dotąd naukowcy podejrzewają, że koronawirus został pierwotnie przeniesiony na człowieka przez nietoperze, łuskowce lub węże. Ostatnio odnotowano przypadek, w którym wirusy znaleziono również na nosie i w pysku zdrowego psa z Hongkongu. Eksperci zakładają jednak, że koronawirusy dostały się na ciało psa poprzez bliski kontakt fizyczny z jego chorym opiekunem. Według obecnych ustaleń naukowców rzeczywiste zakażenie u badanego w kwarantannie psa jest zatem raczej wykluczone. Jeśli przebywasz w kwarantannie, poproś bliską Ci osobę o pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi i wyprowadzanie ich na spacer. Na razie nie zaleca się żadnych konkretnych środków kwarantanny dla psów należących do osób chorych. Tak więc, chociaż według Instytutu Fryderyka Löfflera nie ma dowodów na to, że psy mogą zachorować na COVID-19, to inne koronawirusy nadal odgrywają istotną rolę dla zdrowia tych zwierząt.

Czy COVID-19 stanowi zagrożenie dla mojego kota?

13.03.2020: Pod koniec 2019 roku w Chinach odnotowano pierwsze przypadki nowej choroby zakaźnej COVID-19 u ludzi. Obecnie na COVID-19 chorują tysiące osób na całym świecie, a kwestia źródła koronawirusa SARS-CoV-2 nadal nie jest do końca jasna. Według najnowszej wiedzy naukowców choroba układu oddechowego COVID-19 została przeniesiona na człowieka przez nietoperze, łuskowce lub węże. Niemiecki Federalny Instytut Badawczy ds. Zdrowia Zwierząt (niem. Friedrich-Löffler-Institut, FLI) klasyfikuje przenoszenie się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na kota i odwrotnie jako nieprawdopodobne. Także dla psów i innych zwierząt, na przykład świń czy kur, choroba COVID-19 nie powinna stanowić zagrożenia, mimo pozytywnego wyniku testu u psa z Hongkongu po zbadaniu jego nosa i pyska. Aby móc stwierdzić rzeczywiste zakażenie, koronawirus musi zostać wykryty w organizmie. We wspomnianym przypadku wychodzi się z założenia, że doszło jedynie do skażenia powierzchni przez bliski kontakt fizyczny z zakażonym człowiekiem. Niemniej jednak podczas kontaktu ze zwierzętami domowymi zaleca się przestrzeganie środków higieny. Dla kotów choroba COVID-19 jest prawdopodobnie nieszkodliwa, podczas gdy znane od dawna kocie koronawirusy (FCoV) mogą być dla nich bardzo niebezpieczne.

Jak mogę najlepiej chronić siebie i moje zwierzę?

Mimo że choroba COVID-19 prawdopodobnie nie jest niebezpieczna dla psów i kotów, należy zwrócić większą uwagę na ogólne środki higieny podczas kontaktu ze zwierzętami, zwłaszcza jeśli Ty lub Twój pupil wykazujecie objawy choroby:

Unikaj bliskiego kontaktu z innymi zwierzętami i ludźmi oraz między Tobą a Twoim zwierzęciem, np. lizania, bliskich pieszczot, itp.

Dokładnie myj ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem, przez co najmniej 20–30 sekund.

Resztki kału natychmiast zutylizuj. Zachowaj czystość w kuwecie i w mieszkaniu.

Czy, przebywając w kwarantannie, wolno wyprowadzać psa na spacer?

19.03.2020: Jeśli przebywasz w kwarantannie, koniecznie zapoznaj się z wytycznymi Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczącymi postępowania ze zwierzętami domowymi.

16.03.2020: W krajach, w których obowiązuje zakaz wychodzenia, takich jak Włochy, Hiszpania czy Austria, obowiązują następujące zasady: opiekunowie psów mogą wyprowadzać swoje zwierzęta na spacer, ale powinni pozostawać w pobliżu swojego domu i zazwyczaj muszą mieć ze sobą formularz informacyjny ze swoimi danymi. Spacery powinny być krótkie i należy przestrzegać powszechnych środków bezpieczeństwa, takich jak zachowanie dystansu do innych osób i zwierząt oraz dokładne mycie rąk po powrocie do domu.

Ogólne i bieżące informacje na temat koronawirusa (COVID-19) można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Głównego Inspektoratu Weterynarii, a także Global Veterinary Community.

Korzystając z okazji, serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość. Cieszymy się, że nadal możemy dostarczać Wam i Waszym pupilom oferowane przez nas produkty. Zarówno Wam, jak i Waszym ukochanym dwu- i czworonożnym przyjaciołom życzymy dużo zdrowia!